Untitled design
Amnionska tečnost – plodova voda
Home » TRUDNOĆA  »  Zdravlje trudnice  »  Amnionska tečnost – plodova voda
Amnionska tečnost – plodova voda

Amnionska tečnost, plodova voda, je tečnost unutar membrane koja čini kesu oko zametka i kasnije fetusa. Fetus i placenta proizvode amnionsku tečnost. Ova dinamična tečnost pomaže fetusu da raste ravnomerno, pomaže razvoj kostiju i mišića i omogućava bebi da se kreće unutar materice. Bebe udišu i izdišu ovu tečnost pomažući da pluća rastu kako treba. Takođe čuva da vodenjak (membrane) bude priljubljen uz fetus.

Šta je plodova voda?

Amnionska tečnost je fascinantna. Na kraju krajeva, pre našeg rođenja, plutamo u amnionskoj tečnosti koja osigurava stabilnost temperature i potrebno je njeno prisustvo u slepljenim disajnim putevima kako bi se stimulisao razvoj pluća.

tezina u trudnoci
Photo by Andrew Seaman on Unsplash

Amnionska tečnost – koliko je ima u trudnoći? 

Do početka drugog tromesečja postoji oko 50 ccm tečnosti u amnionskoj duplji i ova tečnost nije puno drugačija od plazme deteta. Do 36. nedelje je obično oko litre plodove vode, ali u tom periodu ona je sastavljena većim delom od fetalnog urina. Promet tečnosti je prilično brz, sa ponovnom  reizgradnjom iz urina i fetalnom reapsorpcijom pri gutanju kao važnom dinamikom u amnionskoj tečnosti iz sata u sat. Budući da bebini bubrezi sazrevaju tokom trudnoće, plodova voda kako trudnoća odmiče sadrži sve više fetusnog urina.

Takođe u sadržaju plodove vode su stare ćelije kože deteta koje nemaju gde da odu sem u ovu kupku. (U spoljašnjem svetu bismo gubili ćelije kože tokom celog dana, one odlete u vazduh i to je to.) Hemikalije iz pluća (često prepoznatljive kao znak zrelosti pluća) prisutne su kasnije u trudnoći. Takođe, natrijum, kalijum i drugi elektroliti su prisutni kao deo razmene između ta dva dinamična entiteta, majke i deteta.

Amnionska tečnost boja

Normalna boja plodove vode je bistra ili žuta, ako deluje da je zelena ili braon, znači da je beba imala prvo pražnjenje creva (mekonijum) dok je bila u materici. Obično se ono dešava tek nakon rođenja. Međutim, nekada i pred sam porođaj.

Ako mekonijum završi u plodovoj vodi, on bebi može ući u pluća kroz amnionsku tečnost. Bebina stolica u ovom slučaju može da izazove ozbiljne probleme sa disanjem, posebno ako se radi o gustoj tečnosti. Ovo se naziva sindrom aspiracije mekonijuma. Stoga je nekada potrebno lečenje odmah nakon rođenja bebe, kako bi se ovo predupredilo.

Mnoge bebe se rađaju potpuno zdrave iz zelene plodove vode. Ne treba odmah paničiti. To nije nešto što je razlog za paniku i neće im biti potrebno lečenje, a neće biti ni komplikacija.

Višak ili manjak plodove vode

Ako ima premalo ili previše plodove vode to može da bude signal nekog problema sa fetusom ili majkom. Blago smanjenje amnionske tečnosti je često kasnije u trudnoći. Previše amnionske tečnosti može da prouzrokuje uvećanje maternice što može da dovede do prevremenog porođaja. Višak tečnosti se javlja kod majke sa dijabetesom, u trudnoći sa blizancima i nekih drugih stanja. Fetalni problemi koji mogu da dovedu do viška tečnosti je astezija jednjaka (suženje jednjaka koje sprečava uspašno gutanje) koja sprečava prolaz amnionske tečnosti do želuca i creva za apsorpciju.

Plodova voda je od ključnog značaja za pluća razvoj. Premalo tečnosti ima kao kod urođenih abnormalnosti mokraćne bešike ili nedostatka bubrega, nezrelosti dušnika i ostalih disajnih struktura, što ukazuje da su pritisak i priroda ove tečnosti od važnosti u njihovom rastu. U ovim situacijama značajan je rizik od preranog pucanja vodenjaka. Pročitajte: Višak plodove vode

Amnionska tečnost
Photo by Sergiu Vălenaș on Unsplash

Rezime

Amnionska tečnost, takođe poznata kao plodova voda, je bistra tečnost koja okružuje i štiti fetus u razvoju u materici. Igra ključnu ulogu u razvoju i dobrobiti nerođene bebe. Ova tečnost se prvenstveno sastoji od vode dobijene iz majčinog krvotoka, uz dodatni doprinos fetusovog urina i respiratornog sekreta. Ona pruža amortizaciju fetusu, omogućavajući kretanje i podstičući razvoj mišićno-skeletnog sistema. Osim toga, pomaže u regulisanju temperature, sprečava infekcije i omogućava razmenu hranljivih materija i otpadnih proizvoda između majke i fetusa.

Literatura:
  1. Mountsinai.org: Amniotic Fluid – https://www.mountsinai.org/health-library/special-topic/amniotic-fluid
  2. StatPearl: Amniotic Fluid Index – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441881

Objavljen: 02. novembar .2011. godine, ažuriran 12. decembar 2024. godine

  • Embriotransfer – transfer embriona

    Embriotransfer – transfer embriona

    Embriotransfer je veoma važan deo procesa vantelesne oplodnje kada se vrši transfer embriona koji je oplođen u matericu žene. Postoje određeni rizici kada se ovo vrši, kao i neke mere predostrožnosti, kako bi se povećale šanse da postupak bude uspešan. Šta je transfer embriona? Vantelesna oplodnja se vrši tako što se jajna ćelija uklanja iz…

  • Krvarenje iz nosa kod dece: Detetu ide krv iz nosa

    Krvarenje iz nosa kod dece: Detetu ide krv iz nosa

    Kada se javi krvarenje iz nosa kod dece, a posebno ako se odmah ne zaustavi. Roditelji se nekada uspaniče. Često na potpuno pogrešan način pokušavaju da zaustave krvarenje, kao što su zabacivanje glave ili postavljanje deteta da legne. Krv iz nosa kod deteta u većini slučajeva nije razlog za brigu. Krv iz nosa kod deteta…

  • 6 trikova za brzo začeće

    6 trikova za brzo začeće

    Možda ste samo jako nestrpljivi da ostanete trudni ili možda želite da se rođenje vaše bebe dogodi u određeno vreme. Evo šest trikova zahvaljujući kojima možete da povećate verovatnoću za brzo začeće. (Dramatično ćete smanjiti rizik od određenih oštećenja ploda, ako počnete da uzimate folnu kiselinu barem mesec dana pre nego što počnete da pokušavate…

4 responses to “Amnionska tečnost – plodova voda”

  1. […] su Daunov sindrom, cistična fibroza i spina bifida. Lekar koristi iglu kojom vadi malu količinu amnionske tečnosti iz materice, a zatim se uzorak šalje u laboratoriju na […]

  2. […] (što je slično Double testu, ali se radi u drugom trimestru) ili amniocentezu što je analiza plodove vode. Čak i sada moderniji i popularniji neinvanzivni prenatalni test može biti pozitivan, a da je sa […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *