Trudnoća je sama po sebi složeno stanje, a alergija i trudnoća zajedno nisu retkost i nekada dodatno komplikuju stvari. Nema potrebe da unapred brinete ako imate neku vrstu alergije, jer ne mora da znači da će se stanje u trudnoći pogoršati.
U ovom tekstu:
Alergija u trudnoći
Nekada trudnoća pogorša simptome, ali ih nekada i poboljša. Uzimanje lekova u trudnoći jeste ograničenije, ali postoji paleta lekova koja je dozvoljena. Važno je samo da se uvek konsultujete sa lekarom pre nego što počete terapiju i uskladite je sa novonastalim stanjem.
Postoje neki načini da smanjite simptome alergije bez uzimanja lekova. Između ostalog bi trebalo da se držite dalje od zagađenog vazduha, ljudi koji puše. Boravak u prostorijama u kojima se puši se ne savetuje ni trudnicama koje nemaju alergije. Izvor: WebMD
Ako ste alergični na polen, pokušajte da budete više u zatvorenom prostoru. Nosite naočare za sunce napolju i nakon što uđete u kuću izujte obuću, promenite garderobu i operite ruke i oči. Odeću nemojte odlagati, već je operite, a pre spavanja operite kosu i istuširajte se kako bi ublažili noćne simptome.

Alergija i trudnoća: Simptomi alergije u trudnoći
Simptomi alergije u trudnoći su isti kao i kod žena koje nisu u drugom stanju. Uobičajeni simptomi su:
- bol u grlu i svrab,
- curenje nosa,
- kijavica,
- svrab očiju i suzne oči,
- zapušeni sinusi.
Lečenje alergije u trudnoći
Žene treba da uzimaju lekove sa posebnim oprezom u trudnoći, posebno u prvom tromesečju. Važno je da se posavetujete sa lekarom oko terapije za alergiju u trudnoći i nađete pravi balans između vrste i količine lekova, ali i osećaja komfora i olakšavanja simptoma.
Lekar će pre svega savetovati da učinite sve što možete bez upotrebe lekova. Za početak da uklonite alergene iz okruženja, koristite češće fiziološki rastvor za ispiranje nosa. Oralne histaminike je najbolje da uzimate tek posle prvog tromesečja. Bolji izbor su loratidin i cetrizin, antihistaminici novije generacije koji ne izaziva pospanost. Više: Lekovi u trudnoći
8 najčešćih pitanja o trudnicama i alergiji
- Da li se neke alergije prvi put razvijaju u trudnoći? – Da, neke žene određene vrste alergija razviju u trudnoći, ali je češći slučaj da su ih imale i pre začeća.
- Da li se alergije pogoršavaju u trudnoći? – Zavisi. Nekada se kod žena stanje popravi, dok ima onih kojima se stanje pogorša. Statistički gledano, kod trećine trudnica stanje se pogorša, a kod trećine poboljša. Kod preostale trećine, stanje ostaje nepromenjeno.
- Da li stalno zapušen nos ukazuje na alergiju u trudnoći? – Ne. Trudnice često imaju zapušen nos i on nije pokazatelj postojanja alergije. Obično se javlja u drugom tromesečju i dovodi do otoka sluzokože. Pročitajte više: Rinitis u trudnoći
- Da li se sme koristiti sprej ili kapi za nos u trudnoći? – Zavisi. Neke vrste sprejeva za nos su bezbednije od drugih. Iako pojedini farmaceuti izbegavaju da daju trudnicama bilo koje kapi za nos, oni su relativno bezbedni, jer se lek lokalno raspršuje i ne kruži kroz telo, kao oralni lekovi. Spejevi za nos na bazi kortikosterioida su uglavom bezbedni, ali se ograničavaju na upotrebu samo nekoliko dana. Dekongestivni sprejevi se uglavnom ne preporučuju, posebno se savetuje njihovo izbegavanje u prvom tromesečju trudnoće.
- Da li su vakcine protiv alergija dozvoljene tokom trudnoće? – Zavisi. Ukoliko ste ih primali i ranije, možete slobodno nastaviti sa primanjem vakcina u dozi u kojoj ste ih primali i ranije, ali ne treba povećavati dozu. Pri pojavi reakcije treba smanjiti dozu, a ne bi trebalo u ovom životnom periodu započeti sa vakcinama ovog tipa.
- Da li smete da primite injekciju epinefrina u trudnoći? – Da. Lečenje anafilakse u trudnoći je slično kao i inače. Epinefrin se koristi sa prvim znacima alergije.
- Da li žene sa alergijama mogu da doje? – Da. Dojenje utiče da beba ima bolji imunitet i preporučuje se posebno ovim bebama. Lekovi se nastavljaju tokom dojenja jer beba kroz majčino mleko dobija manje količine lekova nego što je to bio slučaj u trudnoći. Alergolog će vas posavetovati koji su to lekovi koje u ovom periodu možete koristiti.
- Da li će beba naslediti alergije od majke? – Ne mora da znači. Simptomi alergije u trudnoći ne utiču na to da beba razvije alergije, ali je genetika glavni faktor kada su one u pitanju. Ako dete ima roditelje ili braću i sestre sa alergijama, ima veći rizik od toga da i samo ima alergije. Ishrana trudnice ima uticaja na to da li će beba razviti alergijski rinitis, astmu, nutritivne alergije i atopijski dermatitis. Namirnice sa puno vitamina D smanjuju rizik od pojave alergija, između ostalog. Izvor: Allergy&asthmaNetwork
Važno je napomenuti da trudnice nema potrebe da se uzdržavaju od hrane koja sadrži alergene kao što su kikiriki, orasi, hrana sa glutenom, jagode, mlečni proizvodi i slično.

Alergije u trudnoći: Kako se nositi i da li se neke alergije javljaju tek u trudnoći?
Objavljen: 12. februar 2024. godine, ažuriran: 26. septembar 2024. godine
-
Beta hCG i bebin pol
Beta hCG i bebin pol – da li postoji veza? Činjenica je da postoje neke teorije i studije koje su rađene u korist veze između nivoa beta hCG hormona i bebinog pola, ali sada su takva istraživanja prevaziđena od uvođenja NIPT. Da li se uz pomoć nivoa beta HCG hormona može utvrditi pol bebe? Studija…
-
Kako prirodno povećati plodnost: Saveti za parove koji planiraju trudnoću
Postoje načini kako prirodno povećati plodnost, mada morate imati u vidu da ne postoji čarobni štapić ukoliko postoji određena dijagnoza steriliteta i ozbiljan zdravstveni problem. Na šta bi svi parovi trebali da obrate pažnju ukoliko planiraju potomstvo i koji je zdrav put na putu do što bržeg ostvarivanja trudnoće? Kako prirodno povećati plodnost U procesu…
-
Embriotransfer – transfer embriona
Embriotransfer je veoma važan deo procesa vantelesne oplodnje kada se vrši transfer embriona koji je oplođen u matericu žene. Postoje određeni rizici kada se ovo vrši, kao i neke mere predostrožnosti, kako bi se povećale šanse da postupak bude uspešan. Šta je transfer embriona? Vantelesna oplodnja se vrši tako što se jajna ćelija uklanja iz…
[…] Saznajte više: Alergija i trudnoća – 8 najčešćih pitanja […]