Žene se u često žale da imaju konstatan problem jer im se javljaju akne u trudnoći. Dok je nekim trudnicama ten predivan, druge muku muče da lice dovedu u red. Sujeverje kaže da žena nosi devojčicu te ona ukrade lepotu, a da li je ipak nešto drugo u pitanju?
U ovom tekstu:
Problem sa bubuljicama u trudnoći
Pojava bubuljica je čest problem u trudnoći kod žena koje ih nikada ranije nisu imale. Kod onih koje su ih imale problem zna da se pogorša ili da ih uopšte nemaju tokom trudnoće, a da se počnu pojavljivati nakon porođaja. Isto tako, nekada trudnica u jednoj trudnoći može imati problem, a u drugoj lice bez ijedne bubuljice. Nikad se ne zna kako ćete vi proći.
U trudnoći se proizvodi veća količina androgenih hormona koji podstiče lojne žlezde i mogu proizvoditi veće količine sebuma koja je odgovorna za pojavu akni. Akne mogu da se pojave mestimično, tek poneka, ili pak ozbiljno brojne i upaljenje kao kod nekih u vreme puberteta. Ne postoji tačno određeno vreme u trudnoći kada se one javljaju, a mogu potrajati i tokom cele trudnoće.
Da li postoji rešenje za akne u trudnoći?
Za lečenje akni u trudnoći ne postoji univerzalni recept. Neki od načina koji mogu pomoći su:
- Pranje lica blagim sapunom ili sredstvom za čišćenje dva puta dnevno. Nemojte koristiti grube peškire i piling jer samo možete da dodatno iritirate kožu. Tapkajte peškir kada brišete lice, umesto trljanja.
- Koristite hidrantne kreme koje ne sadrže ulje. Takođe, za skidanje šminke koristite sredstva koja ne sadrže ulje, blage sapune ili rukavicu za skidanje šminke. Šminku skidajte obavezno detaljno i čistite lice.
- Ne cedite bubuljice!
- Često menjajte jastučnice i peškire za lice i trudite se tokom dana da ne dotičete lice često rukama.
- Ukoliko budete odlazili kod dermatologa, obavezno se konsultujte oko toga da su preparati neškodljivi za trudnice. Posebno ukoliko vam bude savetovano da koristite antibiotske kreme, čija je primena veoma ograničena u trudnoći. Masti koje sadrže kortikosteroide takođe nije dozvoljeno koristiti.

Prirodna sredstva za uklanjanje akni
Obzirom da je korišćenje sredstava u trudnoći veoma ograničeno, možete probati da ih umanjite sa nekim prirodnim sredstvom:
- Na tupfer sipajte malo nerafinisanog jabukovog sirćeta i njime pokupite višak masnoće sa lica. Možete napraviti i prirodni tonik tako što ćete ¼ jabukovog sirćeta pomešati sa ¾ destilovane vode. Čuvajte u dobro zatvorenoj bočici i koristite svako veče posle umivanja, a pre nanošenja kreme za lice.
- Iscedite malo limuna na komadić vate, zatim to nanesite na akne i ostavite da odstoji 10 minuta, a nakon toga isperite. Isto možete uraditi i sa medom, samo on mora da deluje 20-30 minuta pre ispiranja.
- Možete probati da bubuljicu otklonite i sa sodom-bikarbonom tako što ćete pomešati jednu kašičicu sode sa jednom vode i tu smesu nanestite da se osuši, a zatim isperite.
- Jednom nedeljno nanestite kokosovo ulje umesto kreme pred spavanje.
Drugi problemi na licu u trudnoći
Osim pojave akni, moguća je i pojačana pigmentacija, pa dolazi do pojave fleka na koži. Ove fleke se nekada spontatno povuku par meseci nakon trudnoće, a nekada je neophodno korišćenje nekih sredstava za uklanjanje u vidu kreme ili kozmetičnog tretmana.

Kako bi se umanjio rizik od pojave fleka, najbolje je kloniti se od izlaganja sunčenim zracima i uvek izlaziti iz kuće sa odgovarajućim zaštitnim sredstvom. Dobra pomoć za uklanjanje postojećih je vitamin c, čist serum, ali preko njega uvek morate imati zaštitni faktor, baš da tek onda ne biste dobili fleke.
Nakon trudnoće, lice će se vremenom vratiti na staro. Nemojte trošiti previše energije i nema razloga za stres i brigu, ako ne uspete tek tako da rešite problem.
Objavljen: 14. februar 2017. godine
-
Embriotransfer – transfer embriona
Embriotransfer je veoma važan deo procesa vantelesne oplodnje kada se vrši transfer embriona koji je oplođen u matericu žene. Postoje određeni rizici kada se ovo vrši, kao i neke mere predostrožnosti, kako bi se povećale šanse da postupak bude uspešan. Šta je transfer embriona? Vantelesna oplodnja se vrši tako što se jajna ćelija uklanja iz…
-
Krvarenje iz nosa kod dece: Detetu ide krv iz nosa
Kada se javi krvarenje iz nosa kod dece, a posebno ako se odmah ne zaustavi. Roditelji se nekada uspaniče. Često na potpuno pogrešan način pokušavaju da zaustave krvarenje, kao što su zabacivanje glave ili postavljanje deteta da legne. Krv iz nosa kod deteta u većini slučajeva nije razlog za brigu. Krv iz nosa kod deteta…
-
6 trikova za brzo začeće
Možda ste samo jako nestrpljivi da ostanete trudni ili možda želite da se rođenje vaše bebe dogodi u određeno vreme. Evo šest trikova zahvaljujući kojima možete da povećate verovatnoću za brzo začeće. (Dramatično ćete smanjiti rizik od određenih oštećenja ploda, ako počnete da uzimate folnu kiselinu barem mesec dana pre nego što počnete da pokušavate…