Adaptirano mleko je najbolja veštačka zamena za majčino mleko, ali je dojenje ipak apsolutni broj 1 uz mnoštvo prednosti. Ipak, ako žena iz nekog razloga odluči ili nije u prilici da doji, onda treba da kupi adekvatno adaptirano mleko za svoju bebu.
Mlečnu adaptiranu formulu birajte u dogovoru sa pedijatrom. Takođe, pri pripremi obavezno poštujte pravila pripreme istaknuta na pakovanju.
U ovom tekstu:

Vrste mlečnih adaptiranih formula
- Premature – namenjena prevremeno rođenim bebama i bebama ispod 3 kilograma telesne težine.
- Klasične formule sa oznakama 1, 2 ili 3 – predstavljaju zamenu ili dopunu majčinom mleku. Broj 1 je za uzrast 0 – 6 meseci, broj 2 – za uzrast od 6 – 12 (ili 10) meseci i broj 3 – za uzrast od 10 (ili 12) meseci do navršene druge godine. Kada se prelazi sa broja 2 na broj 3, da li sa 10 ili 12 meseci, naglašeno je na pakovanju formule i razlikuje se od proizvođača do proizvođača.
- HA1 i HA2 (hipoalergena mleka) – za bebe koje imaju sklonosti ka alergijama, ekcem ili sklonost ka nepodnošenju kravljeg mleka. HA1 se koristi od 0 – 6 meseci, HA2 od 6 – 12 meseci.
- AC – namenjena za ishranu beba koja imaju probleme sa grčevima.
- EC – bebe koje imaju grčeve (kolike) i bezazlenije probleme sa varenjem.
- AR – za ishranu bebe sa povećanim bljuckanjem i GER-om (refluksom).
- IT – za bebe koje imaju problema sa zatvorom.
- LF ili FL (free lactose) – za ishranu beba sa intolerancijom na laktozu. Može se privremeno uvesti kod akutnog proliva.
- Druge specijalne mlečne formule – za bebe sa dokazanom alergijom na kazein (protein kravljeg mleka) ili drugim urođenim metaboličkim problemima. Uvode se isključivo uz konsultaciju sa gastroenterologom.
Adaptirano mleko sa oznakom BIO
Ova mleka su nastala preradom zdravog i kvalitetnog kravljeg mleka. Ovo znači da se životinje, od kojih se koristi mleko, uzgajaju u prirodnoj, čistoj sredini, hrana koja im se daje nije tretirana pesticidima, niti genetski modifikovana, životinje su na propisanoj udaljenosti od potencijalnih zagađivača vazduha: velikih saobraćajnica, fabrika, rudnika. Sam proces proizvodnje se strogo kontroliše.

Mleka sa dodatkom prebiotika i probiotika
- Kod prebiotika u mleku su dodati sastojci koji podstiču bujanje bifidobakterija i laktobacilusa, a umanjuju broj patogenih bakterija. Saznajte više: Šta su prebiotici?
- Kod probiotika dodate su bifidobakterije koje pomažu sazrevanje creva i jačanje crevnog trakta, štite od crevnih infekcija. Saznajte više: Šta su probiotici?
Objavljen: 3. decembra 2012. godine, ažuriran: 18. novembar 2024. godine
-
Embriotransfer – transfer embriona
Embriotransfer je veoma važan deo procesa vantelesne oplodnje kada se vrši transfer embriona koji je oplođen u matericu žene. Postoje određeni rizici kada se ovo vrši, kao i neke mere predostrožnosti, kako bi se povećale šanse da postupak bude uspešan. Šta je transfer embriona? Vantelesna oplodnja se vrši tako što se jajna ćelija uklanja iz…
-
Krvarenje iz nosa kod dece: Detetu ide krv iz nosa
Kada se javi krvarenje iz nosa kod dece, a posebno ako se odmah ne zaustavi. Roditelji se nekada uspaniče. Često na potpuno pogrešan način pokušavaju da zaustave krvarenje, kao što su zabacivanje glave ili postavljanje deteta da legne. Krv iz nosa kod deteta u većini slučajeva nije razlog za brigu. Krv iz nosa kod deteta…
-
6 trikova za brzo začeće
Možda ste samo jako nestrpljivi da ostanete trudni ili možda želite da se rođenje vaše bebe dogodi u određeno vreme. Evo šest trikova zahvaljujući kojima možete da povećate verovatnoću za brzo začeće. (Dramatično ćete smanjiti rizik od određenih oštećenja ploda, ako počnete da uzimate folnu kiselinu barem mesec dana pre nego što počnete da pokušavate…
[…] beba će biti u stanju preko dana da polako pređe na čašu i tada ćete moći da joj bilo svoje, adaptirano mleko ili vodu dajete iz trening ili obične […]
[…] Ukoliko beba odbija obrok, probajte za sat vremena ponovo. Ako i tada ne želi da jede, dajte mleko koje beba inače pije, majčino ili adaptirano. […]
[…] do sada trebalo da ima bar 3 obroka, a sa devet meseci se uvodi četvrti obrok. Uz to, majčino ili adaptirano mleko je i dalje osnovna i neophodna namirnica za svaku bebu, a hrana je dopuna tokom celo prve godine. […]
[…] navršenih šest meseci, beba će sav potreban natrijum dobijati iz majčinog ili adaptiranog mleka. Kada beba počne da jede čvrstu hranu sa šest meseci, ne treba joj dodavati so ni u ono […]
[…] postojalo toliko saznanja oko toga šta sve sadrži majčino mleko, a nije ni postojala adekvatna zamena koja ga najbolje imitira. […]
[…] nemaju dovoljno mleka. Tako skokovi u razvoju često budu krivci za bespotrebno uvođenje dohrane adaptiranim mlekom. Zato je važno da mame prepoznaju kada se događa skok u razvoju, pristupe tome mirno i suzdrže […]
[…] bez problema, mnogi saveti poslednjih godina su se sveli na to da su dozvoljeni samo majčino i adaptirano mleko bez ikakvih dodataka. Da li su čajevi za bebe zabranjeni zaista? Da li postoji oblik čaja koji je […]
[…] Kombinovane kaše od mleka i žita se do navršene prve godine života pripremaju sa majčinim ili adaptiranim mlekom, i uvođenje kravljeg mleka se ne preporučuje pre navršenog devetog meseca.Ukoliko se kravlje […]
[…] da je moguće da dobijete ciklus i kada dojite bez dodataka adaptiranog mleka ili druge hrane, te dojenje nije […]