Adaptirano mleko je najbolja veštačka zamena za majčino mleko, ali je dojenje ipak apsolutni broj 1 uz mnoštvo prednosti. Ipak, ako žena iz nekog razloga odluči ili nije u prilici da doji, onda treba da kupi adekvatno adaptirano mleko za svoju bebu.
Mlečnu adaptiranu formulu birajte u dogovoru sa pedijatrom. Takođe, pri pripremi obavezno poštujte pravila pripreme istaknuta na pakovanju.
U ovom tekstu:
Vrste mlečnih adaptiranih formula
- Premature – namenjena prevremeno rođenim bebama i bebama ispod 3 kilograma telesne težine.
- Klasične formule sa oznakama 1, 2 ili 3 – predstavljaju zamenu ili dopunu majčinom mleku. Broj 1 je za uzrast 0 – 6 meseci, broj 2 – za uzrast od 6 – 12 (ili 10) meseci i broj 3 – za uzrast od 10 (ili 12) meseci do navršene druge godine. Kada se prelazi sa broja 2 na broj 3, da li sa 10 ili 12 meseci, naglašeno je na pakovanju formule i razlikuje se od proizvođača do proizvođača.
- HA1 i HA2 (hipoalergena mleka) – za bebe koje imaju sklonosti ka alergijama, ekcem ili sklonost ka nepodnošenju kravljeg mleka. HA1 se koristi od 0 – 6 meseci, HA2 od 6 – 12 meseci.
- AC – namenjena za ishranu beba koja imaju probleme sa grčevima.
- EC – bebe koje imaju grčeve (kolike) i bezazlenije probleme sa varenjem.
- AR – za ishranu bebe sa povećanim bljuckanjem i GER-om (refluksom).
- IT – za bebe koje imaju problema sa zatvorom.
- LF ili FL (free lactose) – za ishranu beba sa intolerancijom na laktozu. Može se privremeno uvesti kod akutnog proliva.
- Druge specijalne mlečne formule – za bebe sa dokazanom alergijom na kazein (protein kravljeg mleka) ili drugim urođenim metaboličkim problemima. Uvode se isključivo uz konsultaciju sa gastroenterologom.
Adaptirano mleko sa oznakom BIO
Ova mleka su nastala preradom zdravog i kvalitetnog kravljeg mleka. Ovo znači da se životinje, od kojih se koristi mleko, uzgajaju u prirodnoj, čistoj sredini, hrana koja im se daje nije tretirana pesticidima, niti genetski modifikovana, životinje su na propisanoj udaljenosti od potencijalnih zagađivača vazduha: velikih saobraćajnica, fabrika, rudnika. Sam proces proizvodnje se strogo kontroliše.
Mleka sa dodatkom prebiotika i probiotika
- Kod prebiotika u mleku su dodati sastojci koji podstiču bujanje bifidobakterija i laktobacilusa, a umanjuju broj patogenih bakterija. Saznajte više: Šta su prebiotici?
- Kod probiotika dodate su bifidobakterije koje pomažu sazrevanje creva i jačanje crevnog trakta, štite od crevnih infekcija. Saznajte više: Šta su probiotici?
Objavljen: 3. decembra 2012. godine, ažuriran: 18. novembar 2024. godine
-
Trudnoća u četrdesetim i pedesetim: Kada je kasno za trudnoću?
Trudnoća u četrdesetim više nije retkost i u poslednje vreme se veliki broj žena odlučuje da trudnoću ostvari u ovim godinama. Stručnjaci upozoravaju da ovakve trudnoće nose mnogobrojne rizike, ali ova odluka ima i neke prednosti. Kao razlog svesnog odlaganja majčinstva, uglavnom se navode razloga: Ovo se odnosi na žene koje su svojevoljno odlagale majčinstvo,…
-
Hipotireoza kod beba: Kongenitalni hipotiroidizam – rana dijagnostika, simptomi i lečenje
Hipotireoza kod beba predstavlja ozbiljnu medicinsku stanje koje zahteva rano otkrivanje i odgovarajuće lečenje. Ovo stanje se naziva i kongenitalni hipotiroidizam – smanjena funkcija štitne žlezde kod bebe. Ovaj poremećaj štitne žlezde može značajno uticati na fizički i mentalni razvoj bebe, stoga je ključno razumeti kako se dijagnostikuje, leči i kakve su dugoročne posledice. Da li…
-
Neplodnost kod muškarca – kako se ispituje
Kako se ispituje neplodnost kod muškarca i šta kažu istraživanja? Istraživanja pokazuju da je kod polovine parova koji imaju problem sa sterilitetom uzrok u muškarcu, a kod podjednakog procenta parova uzrok je kod žene. Mada se kod muškarca uzrok steriliteta brže i lakše otkriva, problem je što se mnogo teže i duže leči. Ispitivanje neplodnosti…
[…] beba će biti u stanju preko dana da polako pređe na čašu i tada ćete moći da joj bilo svoje, adaptirano mleko ili vodu dajete iz trening ili obične […]
[…] Ukoliko beba odbija obrok, probajte za sat vremena ponovo. Ako i tada ne želi da jede, dajte mleko koje beba inače pije, majčino ili adaptirano. […]
[…] do sada trebalo da ima bar 3 obroka, a sa devet meseci se uvodi četvrti obrok. Uz to, majčino ili adaptirano mleko je i dalje osnovna i neophodna namirnica za svaku bebu, a hrana je dopuna tokom celo prve godine. […]