Kalendar trudnoće – 35.nedelja trudnoće je vreme kada trudnica može osećati pojačane pritiske na stomaku i rebra usled rasta bebe, a mogu se javiti i učestale kontrakcije.
U ovom tekstu:
Osmi mesec trudnoće – 4. nedelja
Činjenice:
- Sada ste u prvom trimestru trudnoće. Saznajte više: Treći trimestar trudnoće: Kako izgleda treće tromesečje trudnoće i kako se računa 3. trimestar
- Deseta nedelja trudnoće znači da ste OSMI mesec trudnoće
- Ostalo je još PET nedelja do termina porođaja.
8. mesec trudnoće – 35.nedelja trudnoće – Buduća mama
35. nedelja trudnoće – Imate još 5 nedelja do termina porođaja,a dve nedelje do ulaska u završni mesec trudnoće. Neke trudnice će se poroditi već u 37. nedelji, ali je za bebu bolje da se porođaj dogodi što bliže 40. nedelji.
Ovo je idealan period da obavite poslednje pripreme. Proverite da li je sve kupljeno, polako počnete da perete, peglate i slažete bebine stvari. Pročitajte šta vam je sve potrebno za bebu!
Takođe, odštampajte spisak stvari potrebnih za porodilište i potrudite se da u naredne dve nedelje sve stavke pripremite i spakujete u torbu kako ne biste gubili vreme ukoliko porođaj počne iznenada i rizikovali da nešto važno zaboravite. Spisak stvari za porodilište!
Kako ćete se osećati? 35. nedelja trudnoće iskustva
Sada hormoni vode glavnu reč. Promene raspoloženja su česte, a vi brinete od toga da li ćete moći da se porodite prirodnim putem, preko toga da li ste sve spremili, pa sve do razmišljanja kakva ćete majka biti. U sve u šta ste nekada bili sigurni, sada više niste. Iako su promene raspoloženja normalna pojava, možda ipak ne bi bilo loše da porazgovarate sa nekim ko je već prošao kroz to iskustvo. Uprkos svim brigama, većina roditelja ima prirodni instinkt da brine o bebi kada vidi njeno lice prvi put.
Trn u oku su vam strije. One su podsetnik fizičke žrtve za vaš mali svežanj radosti. Tokom trudnoće ih dobije preko 50% žena. Ukoliko postoji genetska predispozicija i imate loš kvalitet kože, malo šta ćete moći da uradite da ih izbegnete. Srećom one će postati manje vidljive šest meseci do godinu dana nakon porođaja. Pročitajte više o Strijama u trudnoći!
Iznenada se tokom trudnoće može dogoditi da dobijete neodoljivu želju da pospremite dom od poda do plafona. To se zove ”sindrom gnežđenja” i uobičajen je u poslednjem tromesečju trudnoće. Naročito izražen je u poslednje dve nedelje pred očekivani termin porođaja. Pročitajte više o Sindromu gnežđenja!
Pratimo bebin razvoj u osmom mesecu trudnoće – 35 nedelja trudnoće
Vaša beba ove nedelje vredno radi na sticanju masnih naslaga koje će je utopljavati u prvim nedeljama nakon rođenja. Obzirom da joj je sada prostor ograničen, ona se mnogo manje pomera nego ranijih nedelja.
Pluća sazrevaju brže ženskoj nego muškoj deci. Iz tog razloga, prevremeno rođene devojčice će imati manje problema sa uspostavljanjem pravilnog disanja od dečaka.
Refleks sisanja je uglavnom razvijen do sada. Ako se rodi u 35.nedelji, beba će uz malo poteškoća moći da sisa.
Trideset peta nedelja trudnoće – telo mame i bebe
Promene na telu – 35. nedelja trudnoće
Potrudite se da u poslednjih 6 nedelja trudnoće jedete adekvatnu hranu za vašu bebu i vas. Unosite dovoljno hranljivih materija i crveno meso, kako biste bebu snabdeli potrebnim vitaminima i mineralima, a izbegavajte beskorisne grickalice, koje se prosto lepe za vaše telo i stvaraju nepotrebne masne naslage.
Beba u 35. nedelji
Beba je sada duga oko 46 centimetara, a u proseku je teška 2.380 grama. Do momenta rođenja dobiće još nekoliko centimetara i ugojiti se oko 1 kg. Zapamtite da se svaka beba individualno razvija i da su moguća velika odstupanja.
Pogledajte tabelu dužine i težine fetusa po nedeljama trudnoće!
Saveti – trideset peta nedelja trudnoće
Sada će lekar posebnu pažnju posvetiti položaju vaše bebe u stomaku. Postoje tri položaja u kojima može biti beba:
- može prednjačiti glavom – ovo je najbolji položaj za prirodni porođaj,
- može prednjačiti guzom i
- može biti poprečno postavljena.
Najčešće je položaj koji beba zauzme do 36-37. nedelje trudnoće onaj u kom će ostati do porođaja.
Prirodni porođaj kada je beba karlično postavljena se događa u 3-4% slučajeva. Taj položaj nije sjajan i dosta je teži i opasniji porođaj od onog kada beba prednjači glavom. Ovaj položaj povećava verovatnoću da ćete se poroditi carskim rezom. Pročitajte više o porođaju sa karlično postavljenom bebom!
Objavljen: 19. januar 2012. godine, ažuriran: 13. januar 2025. godine
-
Da li dojenje utiče na zdravlje grudi?
Koliko dojenje utiče na zdravlje grudi? Da li i vreme rođenja deteta i broj dece imaju uticaj na zdravlje grudi? Šta su pokazala istraživanja? Da li dojenje utiče na zdravlje grudi? Dojenje može imati značajan uticaj na zdravlje dojki, a uglavnom se smatra da ima pozitivne efekte. Na koje načine sve dojenje pozitivno utiče na…
-
Ispitivanje uzroka neplodnosti
Da bi se postavila dijagnoza uzroka inferiliteta, potrebno je izvršiti niz ispitivanja. Ispitivanje uzroka neplodnosti je kompleksno. Nakon razgovora sa lekarom, možda ćete morati da se podvrgnete analizama, pregledima, a moguće i intervencijama. Ovi pregledi mogu biti skupi ili se dugo čekati, a neretko su i malo neprijatni. No onima koji se odluče za potomstvo,…
-
39.nedelja trudnoće – Kalendar trudnoće
39.nedelja trudnoće – Očekujete da počne porođaj. Sve ste pripremili i sada možete spokojno da se bavite razmišljanjem o tome kako će beba izgledati, da li će ličiti na vašeg partnera ili vas. Možda će imati karakter vašeg brata ili naslediti tvrdoglavost na baku. Deveti mesec trudnoće – 4. nedelja 9. mesec trudnoće – 39…
[…] Prethodna: 35. nedelja Naredna: 37. nedelja Kalendar trudnoće – […]