Untitled design
25.nedelja trudnoće – Kalendar trudnoće
Home » TRUDNOĆA  »  Kalendar trudnoće  »  25.nedelja trudnoće – Kalendar trudnoće
25.nedelja trudnoće – Kalendar trudnoće

Ova, 25.nedelja trudnoće je vreme kada je beba duga oko 32 centimetra i njeni pokreti su sve snažniji. Razmišljajte o pripremama za rođenje, uključujući prisustvovanje časovima o roditeljstvu, razgovore s lekarom o planiranju porođaja i pisanje porođajnog plana.

Šesti mesec trudnoće – 3. nedelja

Činjenice:

6. mesec trudnoće – 25.nedelja trudnoće – Buduća mama

25. nedelja trudnoće – Prijatelji i porodica vas obasipaju sa puno pažnje. Uživajte u tome! Ako već imate malu decu kod kuće, verovatno i oni iščekuju željno dolazak novog člana porodice, kao i vi.

Beba će uskoro početi da prepoznaje vaš glas. Uživa da sluša dok joj pričate, a znaće kada se rodi da prepozna da ste pričali sa njom.

Da li ste počeli da razmišljate o porođaju? Iako imate još 15 nedelja do kraja trudnoće, ipak možete da počnete da razmišljate o tome kakav porođaj želite i za šta ćete se odlučiti.

Kako ćete se osećati? 25. nedelja trudnoće iskustva

Vaša kosa izgleda lepše nego ikada. Nikada nije bila tako gusta. Učiniće vam se da raste više nego inače, a zapravo, stvar je u tome da kosa u trudnoći ne opada ni blizu kao inače.

Normalna senzacija u trudnoći je nedostatak daha. Kako beba raste i pritiska, materica pritiska zid između stomaka i pluća, što otežava da se pluća u potpunosti rašire. Disanje će postati pliće i ubrzano. Ovo je najuočljivije kod žena koje nose blizance.

Iako u potpunosti ne možete sprečiti hrkanje, koje se u drugom i trećem trimestru javlja kod trećine trudnica, možete ga ublažiti spavanjem na levom boku.

Trudnice često mogu imati problem sa išijasom u trudnoći. Ovo se dešava obično kada bebina glava pritiska karlicu i nerve u donjem delu leđa i noge to trpe. Jak bol se javlja u donjem delu leđa, nogama ili zadnjici. Nekima se manifestuje kao utrnutost noge ili pečenje koje se razliva niz nogu.

Pratimo bebin razvoj u šestom mesecu trudnoće – 25. nedelja trudnoće

Bebine ruke i noge postaju buckasije jer ona dobija sve više masti. Koža prestaje da joj bude naborana, jer se masnoća popunjava ispod. Bebe zevaju u materici, mada još uvek nije tačno utvrđeno zašto to rade. Pretpostavlja se tako regulišu protok krvi i količinu tečnosti u plućima. Nozdrve počinju da se otvaraju. 

Kolika je beba u 25. nedelji trudnoće
Kolika je beba u 25. nedelji trudnoće - Foto: Canva & Demetra

Dvadeset peta nedelja trudnoće – telo mame i bebe

Promene na telu – 25. nedelja trudnoće

Od sada do kraja trudnoće, dobijaćete u proseku 350-500grama nedeljno. Materica je sada veličine lopte za odbojku. Ona nastavlja da se širi i centar za gravitaciju se pomera naviše i van kako bi se prilagodio bebi. Kao rezultat toga, možda ćete imati problem sa ravnotežom. Vodite računa da ne padnete.

Beba u 25. nedelji

Od ove nedelje do kraja trudnoće, bebina težina može da varira. Svaka beba se individualno razvija u maminom stomaku. U proseku, beba je sada duga oko 34 centimetra i teška je 650 grama.

Pogledajte tabelu težine i dužine fetusa po nedeljama trudnoće!

Saveti – dvadeset peta nedelja trudnoće

Ukoliko još uvek radite, vreme je da počnete da razmišljate o porodiljskom ili već i trudničkom bolovanju. Nemojte odugovlačiti, jer to može izazvati stres a on nije dobar za bebu. Dogovorite se sa poslodavcem kako će se organizovati posao za vreme vašeg odsustva, da li treba nekog da obučite pre odlaska, kome treba da prepustite vaš deo posla i uputite ga u procedure.

25.nedelja trudnoće
Kalendar trudnoće - Foto: Canva & Demetra

Objavljen: 21. septembar 2011. godine, ažuriran: 16. decembar 2024. godine

  • 36.nedelja trudnoće – Kalendar trudnoće

    36.nedelja trudnoće – Kalendar trudnoće

    36.nedelja trudnoće – Ove nedelje trudnica može osećati povećan pritisak u predelu karlice, učestale kontrakcije i moguće promene u disanju. Redovni lekarski pregledi su i dalje od suštinskog značaja, a trudnica treba pratiti bebinu aktivnost, pripremati se za porođaj, i bilo kakve zabrinutosti ili promene u simptomima odmah deliti sa svojim lekarom. Deveti mesec trudnoće…

  • Celijakija i neplodnost: Da li celijakija može da utiče na sterilitet?

    Celijakija i neplodnost: Da li celijakija može da utiče na sterilitet?

    Možda se na prvi pogled ne čini tako, ali celijakija i neplodnost imaju i te kako veze. Celijakija je autoimuna bolest koja se često povezuje sa različitim zdravstvenim problemima, uključujući poremećaje reproduktivnog zdravlja. Iako se celijakija najčešće povezuje sa probavnim simptomima, poput bolova u stomaku, nadutosti i dijareje, njeni efekti mogu biti mnogo širi. Jedan…

  • Nova školska godina nakon razvoda roditelja  – 7 načina da bolje spremite dete

    Nova školska godina nakon razvoda roditelja  – 7 načina da bolje spremite dete

    Prva nova školska godina nakon razvoda roditelja može biti posebno komplikovana i roditelji se moraju pripremiti za ovaj period, ali i sarađivati sa zaposlenima u školi, kako bi se svi što lakše adaptirali. Deca, pre svega. Nova školska godina nakon razvoda roditelja Razvod roditelja predstavlja izazovan period za celu porodicu, a za decu to može…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *