Beba: 24. nedelja bebinog razvoja znači i da će beba početi da puzi uskoro. Ova aktivnost je veoma velika razvojna prekretnica u bebinom životu. Neke bebe nikada ne počnu da puze i to je u redu, ali je svakako bolje ako beba puzi pre nego što počne da sedi ili hoda. Ova aktivnost je mnogostruko zdrava za bebin razvoj. Prvo, jer će ojačati muskulaturu i naučiti da se zadrži na rukama kada krene da pada i ojačaće leđa za samostalno sedenje.
U ovom tekstu:
Beba pet meseci 4. nedelja
Puzanje je veliko dostignuće za bebu jer zahteva dodatno angažovanje mozga. Ona treba da nauči da prebaci svoju levu ruku napred dok pokreće desnu nogu u sinhronizovanom pokretu i obrnuto. Iako vama to deluje logično, beba ovu aktivnost tek treba da nauči i nije joj nimalo laka.
U početku će se bebe možda vući na laktovima, prevrtati i kretati se nesinhronizovano, sve dok ne budu savladale pokret. Više: Puzanje bebe
24. nedelja bebinog razvoja i rasta
Beba u ovom uzrastu počinje da ponavlja slogove kao što su „ma“, „ba“ i „ga“. A sledeća faza je da počne da ih udvaja „baba“, „gaga“, „mama“. Ipak proći će još nekoliko meseci dok beba ne bude umela da poveže da je izgovori „mama“ dok doziva mamu. Ovo je napredak u bebinom putu ka govoru.
Nastavite da pričate sa bebom, tako što ćete joj sve naglas objašnjavati bebi: „Kako kaže maca? Mnjau”, „Koje je boje ovaj auto? Crveni.“
Uvek je dobar način za podsticanje pravilnog govora deteta da mu čitate. U ovom uzrastu dete još ne zna šta mu čitate i može mu biti dovoljan čak i šareni katalog za kupovinu. Čitanje dečijih knjiga i slikovnica je svakako najbolji izbor. Više: Važnost čitanja bebi
Druženje sa petomesečnom bebom – 4. nedelja
Izvedite bebu u šetnju i pokazujte joj različite listove i cvetove. Ohrabrite je da počne da pokazuje šta želi da vidi i prouči. Uživajte na čistom vazduhu i različitostima u prirodi. Lišće je neiscrpni izvor zanimanja kod dece.
Ove nedelje obratite pažnju na…
Ako niste uveli ranije, sada je vreme da počnete sa čvrstom hranom. Pored čvrste hrane, važno je da nastavite da dojite svoje dete na zahtev ili dajete adaptirano mleko. Uvođenje kravljeg mleka ostavite za prvi rođendan. Više: Uvođenje kravljeg mleka
Mama – 24. nedelja bebinog razvoja
Mame su sada već hronično umorne uglavnom. One koje nemaju pomoć verovatno nisu prespavale noć od porođaja. U ovom uzrastu, dešava se da bebe opet imaju epizode budog stanja tokom noći. To uglavnom nema veze ni sa hranom, zubićima ili skokom u razvoju, već je razvojna faza koja muči većinu beba.
Ako imate problem da zaspite uveče, kada beba spava ili da ponovo zaspite nakon što vas noću probudi. Probajte da razmotrite svoje navike. Nemojte piti kafu previše kasno posle podne, nemojte piti ni alkohol, a posebno ga izbegavajte ako dojite. Proverite da li je odgovarajuća temperatura u vašoj spavaćoj sobi – ne treba da bude previše vruće, ali ni hladno. Nemojte pred spavanje da koristite tablet ili mobilni telefon, a takođe isključite i televizor, ako ga imate u spavaćoj sobi.
Literatura za 24. nedelja bebinog razvoja:
- WhatToExepect – https://www.whattoexpect.com/first-year/month-by-month
- PregnancyBirth&Baby – https://www.pregnancybirthbaby.org.au/baby-development
- CDC – https://www.cdc.gov/ncbddd/actearly/milestones/milestones-2mo.html
- WebMD – https://www.webmd.com/parenting/baby/features/stages-of-development#1
- HealthLine – https://www.healthline.com/health/baby/baby-development-stages
Objavljen: 14. mart 2018. godine, ažuriran: 24. septembar 2024. godine
-
Spisak potrebnih stvari za porodilište
Pokušali smo da sastavimo spisak potrebnih stvari za porodilište na osnovu iskustava majki koje su se prethodnih godina porađale u našim porodilištima. Spisak se razlikuje od porodilišta do porodilišta, ali i od preferencija majke. Vi se rukovodite svojim potrebama, savetima iz svog porodilišta, a ovaj spisak neka vam posluži kao podsetnik šta bi još moglo…
-
Granulom pupka i lapisiranje – pupak novorođenčeta
Granulom pupka je izraštaj veličine zrna graška na pupku. Može biti crveni ili žućkast. Važno je da ne brinete, jer je ovo česta pojava koja bebu ne boli, ali je potrebno da odvedete dete lekaru. Granulom pupka i lapisiranje Granulom pupka je česta pojava kod novorođenčadi, a obično se javlja kada se pupčana vrpca ne…
-
Čia semenke u trudnoći
Da li su čia semenke u trudnoći dobar izbor? Koliko je dozvoljeno? Zašto su one korisne? Da li ćete smeti da ih jedete? U ekspanziji konzumiranja namirnica koje prethodnih decenija nisu bile toliko popularne na ovim prostorima, svoje mesto uz batat, avokado i mango, našle su i čia semenke. Odjednom su postale skoro obavezna namirnica…
[…] Prethodna: 24. nedelja Naredna: 26. nedelja 25. nedelja bebinog razvoja – […]