Beba – 22. nedelja bebinog razvoja: Sva živa bića su programirana da prežive. Beba od prvog dana uči kako da bude što bezbednija. Ona u ovom uzrastu već zna da predmet na ivici stola može lako da padne i da je bezbednije kada je postavljen na sredini. Za sada, deca uče koristeći jednostavne predmete i posmatrajući vas i okolinu. Kako budu rasli, nadgrađivaće ovo znanje građenjem tornja od kocki, na primer.
Istaživanja su pokazala da je beba mirna kada je predmet postavljen u središnji deo stola, dok su već ove nedelje sposobne da pokažu zabrinut izraz lica zbog predmeta postavljenog na samu ivicu.
U ovom tekstu:
Beba pet meseci 2. nedelja
Bebe pomno prate sve stvari vezane za fiziku koje se dešavaju oko njih. Opsednute su gravitacijom i uskoro će iznova i iznova bacati predmete proveravajući da li će oni zaista svaki put pasti na pod. Tada će početi da uče da procenu visinu na osnovu toga koliko vremena nekom predmetu treba da padne kada ga ispusti.
22. nedelja bebinog razvoja i rasta
U ovoj fazi je veoma važno da svakodnevno radite na razvoju krupne motorike. Beba sada intenzivno razvija mišiće kako bi uskoro mogla da ojača da puzi i da može početi da sedi. Ona sada ležeći na stomaku može da se odiže i dohvata predmete ispred sebe kako bi se igrala. Do sada bi trebalo da su joj mišići dovoljno ojačali da ima punu kotrolu glave, što joj je takođe važno zbog početka sedenja.
Druženje sa petomesečnom bebom – 2. nedelja
Da li ste do sada razmišljali o tome da kupite i kućnog ljubimca? Evo šta stručnjaci kažu vezano za čuvanje kućnih ljubimaca i bebu:
Vi možda brinete oko prljavštine i kako ćete održavati dom, ali to je manji problem nego što mislite. Deca koja žive na farmi i u blizini životinja imaju mnogo manje šanse da imaju alergiju, astmu ili ekceme, od dece u gradskim sredinama koja nemaju kontakt sa životinjama, posebno od one koja žive u stanovima.
Beba će se lako navići na ljubimca, a kada počne da puzi, biće prava zabava gledati ih kako zajedno odrastaju.
Ove nedelje obratite pažnju na…
Često je mamama prvobitni cilj da doje prvih šest meseci bebinog života. Ukoliko razmišljate o tome da dojenje prekinete za koju nedelju, najbolje da prvo sagledate sve činjenice i benefite produženog dojenja. Nakon što sve sagledate, a i gledajući svoje i bebine potrebe, moći ćete da donesete odluku.
Mama – 22. nedelja bebinog razvoja
Potrudite se da olakšate sebi život umesto da ga dodatno komplikujete:
Spremajte veće količine hrane – s jedne strane, sada ste sigurno svesniji važnosti zdrave hrane i krajnje je vreme da svi malo promenite svoje navike u ishrani. Sa druge, nemajte dovoljno vremena i ne treba da budete rob kuhinje. Zaljučak: kuvajte najmanje za dva dana ili kuvajte veće porcije hrane koju je moguće zalediti, pa deo odvojte u zamrzivač za dane kada nemate gotov obrok. Spremite unapred plan ishrane za određenu nedelju. Najekonomičnije i najefikasnije je da za plan odvojite par minuta nedeljno. Tako nećete morati ni da gubite vreme na ideju šta da kuvate narednih par dana.
Krajnje je vreme da počnete da kupujete online. Današnja tehnologija omogućava da gotovo sve što vam je potrebno bilo za vas, dom ili bebu kupite upravo preko interneta, a sve češće je to moguće čak i preko aplikacije na mobilnom telefonu. Prepustite se novom načinu kupovine i uživajte.
Literatura za 22. nedelja bebinog razvoja:
- WhatToExepect – https://www.whattoexpect.com/first-year/month-by-month
- PregnancyBirth&Baby – https://www.pregnancybirthbaby.org.au/baby-development
- CDC – https://www.cdc.gov/ncbddd/actearly/milestones/milestones-2mo.html
- WebMD – https://www.webmd.com/parenting/baby/features/stages-of-development#1
- HealthLine – https://www.healthline.com/health/baby/baby-development-stages
Objavljen: 12. mart 2018. godine, ažuriran: 18. septembar 2024. godine
-
Da li dojenje utiče na zdravlje grudi?
Koliko dojenje utiče na zdravlje grudi? Da li i vreme rođenja deteta i broj dece imaju uticaj na zdravlje grudi? Šta su pokazala istraživanja? Da li dojenje utiče na zdravlje grudi? Dojenje može imati značajan uticaj na zdravlje dojki, a uglavnom se smatra da ima pozitivne efekte. Na koje načine sve dojenje pozitivno utiče na…
-
Ispitivanje uzroka neplodnosti
Da bi se postavila dijagnoza uzroka inferiliteta, potrebno je izvršiti niz ispitivanja. Ispitivanje uzroka neplodnosti je kompleksno. Nakon razgovora sa lekarom, možda ćete morati da se podvrgnete analizama, pregledima, a moguće i intervencijama. Ovi pregledi mogu biti skupi ili se dugo čekati, a neretko su i malo neprijatni. No onima koji se odluče za potomstvo,…
-
39.nedelja trudnoće – Kalendar trudnoće
39.nedelja trudnoće – Očekujete da počne porođaj. Sve ste pripremili i sada možete spokojno da se bavite razmišljanjem o tome kako će beba izgledati, da li će ličiti na vašeg partnera ili vas. Možda će imati karakter vašeg brata ili naslediti tvrdoglavost na baku. Deveti mesec trudnoće – 4. nedelja 9. mesec trudnoće – 39…
[…] Prethodna: 22. nedelja Naredna: 24. nedelja 23. nedelja bebinog razvoja – Foto: Canva & Demetra […]