Vaše dete – 14. nedelja bebinog razvoja: beba svakodnevno napreduje neverovatnom brzinom. Njegova memorija radi punom parom. Dete još uvek ne može trajno da pamti sve događaje u toku dana ili osobe koje sreće, ali sada je već u stanju da zapamti svoje roditelje i okruženje na koje je naviklo.
U ovom tekstu:
Beba tri meseca 2. nedelja
Bebe u svom domu već imaju ustanovljene obrasce ponašanja, kao i u kolicima, parku i sa poznatim osobama. Kada se nađu u sredini koja im nije poznata tek moraju da uče veštine. Zato se može desiti da beba ima problem da zaspi u automobilu, kada odete kod prijatelja ili prvi dan na letovanju.
Pročitajte više:
Funkcionisanje na nepoznatom mestu je problem u početku i za stariju decu. Zato je potrebno da naučite da im date vremena da se prilagode i da ih za neke situacije razgovorom pripremite, na primer, polazak u vrtić ili odlazak kod zubara.
14. nedelja bebinog razvoja
Počev od rođenja, dodir je ono što umiruje bebu. Ona uživa u dodiru vaše kože i oseća se bezbedno. Kako raste, stimulisanje čula dodira je i dalje jako važno. Sada možete pokušati da pomognete da razvija čulo dodira različitim teksturama. Pokušajte sa mekanim teksturama igračaka od pliša, filca, gume ili pamuka. Pazite da beba ne stavi u usta igračke koje imaju dlačice. Sada se na tržištu mogu naći i razne čvrste slikovnice, namenjene za decu od rođenja, koje imaju delove od različitih materijala.
Druženje sa tromesečnom bebom – 2. nedelja
Bebu zvuk udarca i zvečanja veoma zabavlja. Bez obzira što vama ta buka sigurno ne prija uhu, obraduje vas kada vidite bebino nasmejano lice. Dozvolite bebi da lupa u prazne sudove. Stavite je u krilo, a ispred sebe postavite naponako okrenute šerpe i plastičnu kutiju. Pokažite bebi kako da lupa u njih i beskrajno ćete je zabaviti. Možete pokušati da joj pomažete i menjate ritam udaraca. Može vam kao pomoć poslužiti i štapići, flomasteri, varjače ili nešto slično što će omogućiti jači zvuk udarca.
Ove nedelje obratite pažnju na…
Posle tri meseca od početka dojenja, uveliko ste uigrani. Sve vam je poznato i ide lako. Međutim, može se dogoditi da beba iznenada počne da odbija dojku. Ovaj problem ne bi trebao da traje dugo i rešićete ga čim otrijete razlog. Ako se u međuvremenu dogodi da dojka postane vruća, crvena, otečena i bolna, velika je verovatnoća da ste dobili Mastitis.
Pročitajte i: Dojenje i seksualnost
Mama – 14. nedelja bebinog razvoja
Ako dojite svoju bebu, sigurno već vodite računa da se zdravo hranite, izbegavate brzu hranu, gazirane napitke i sve što bebi može da škodi. Ali, ako joj dajete adaptirano mleko i prilično ste opušteni po pitanju ishrane, možda je sada pravo vreme da povedete računa o ishrani, za užinu jedite voće umesto keksa i pokušajte da polako vratite telesnu težinu koju ste imali pre trudnoće. Ne samo da ćete lepo izgledati i imati više energije tokom dana, već ćete se i bolje psihički osećati kada se pogledate u ogledalu.
Žene koje doje ne smeju da budu na strogoj dijeti. Umesto toga, prilagodite ishranu tako što ćete jesti što više supe, povrtnih čorbi i meso koje nije masno. Unosite veće količine vode i šetajte kada god ste u mogućnosti. Ako se niste porodile carskim rezom, možete i da vežbate sa bebom u naručju.
Nemojte očekivati rezultate preko noći. Devet meseci ste bili u drugom stanju i od toga bar 6 dobijali kilograme. Dajte sebi isto toliko vremena i za povratak na pređašnje stanje.
Pročitajte:
Literatura za 14 nedelja bebinog razvoja:
- WhatToExepect – https://www.whattoexpect.com/first-year/month-by-month
- PregnancyBirth&Baby – https://www.pregnancybirthbaby.org.au/baby-development
- CDC – https://www.cdc.gov/ncbddd/actearly/milestones/milestones-2mo.html
- WebMD – https://www.webmd.com/parenting/baby/features/stages-of-development#1
- HealthLine – https://www.healthline.com/health/baby/baby-development-stages
Objavljen: 29.april 2016. godine, ažuriran: 30. avgust 2024. godine
-
Spisak potrebnih stvari za porodilište
Pokušali smo da sastavimo spisak potrebnih stvari za porodilište na osnovu iskustava majki koje su se prethodnih godina porađale u našim porodilištima. Spisak se razlikuje od porodilišta do porodilišta, ali i od preferencija majke. Vi se rukovodite svojim potrebama, savetima iz svog porodilišta, a ovaj spisak neka vam posluži kao podsetnik šta bi još moglo…
-
Granulom pupka i lapisiranje – pupak novorođenčeta
Granulom pupka je izraštaj veličine zrna graška na pupku. Može biti crveni ili žućkast. Važno je da ne brinete, jer je ovo česta pojava koja bebu ne boli, ali je potrebno da odvedete dete lekaru. Granulom pupka i lapisiranje Granulom pupka je česta pojava kod novorođenčadi, a obično se javlja kada se pupčana vrpca ne…
-
Čia semenke u trudnoći
Da li su čia semenke u trudnoći dobar izbor? Koliko je dozvoljeno? Zašto su one korisne? Da li ćete smeti da ih jedete? U ekspanziji konzumiranja namirnica koje prethodnih decenija nisu bile toliko popularne na ovim prostorima, svoje mesto uz batat, avokado i mango, našle su i čia semenke. Odjednom su postale skoro obavezna namirnica…