U svetu obrazovanja, podrška samohranim roditeljima igra ključnu ulogu u uspehu njihove dece. Kako pomoći detetu sa školom i školskim obavezama kada ste samohrani roditelj koji ima gomilu obaveza i teško mu je da sve uskladi. Kroz angažovanje u procesu učenja i pružanje adekvatnih resursa, samohrani roditelji mogu stvoriti inspirativno okruženje u kojem deca mogu postići svoj puni potencijal. Evo nekoliko saveta i resursa za podršku samohranim roditeljima u učenju svoje dece.
U ovom tekstu:

10 saveta kako pomoći detetu sa školom kada ste samohrani roditelj
- Samohrani roditelji i partnerstvo sa školom – Aktivno učestvujte u životu škole svoje dece. Prisustvujte roditeljskim sastancima, radionicama i događajima kako biste bolje razumeli školski program i potrebe svoje dece. Pronalaženje vremena za prisustvovanje radionicama može biti izazovno, posebno kada imate puno radnih obaveza. Neki od načina da se bolje organizujete jesu da: planirate unapred, razgovarate sa nadređenima o mogućem izostanku ili izlasku ranije sa posla, zamenite se sa kolegama, odaberite neku radionicu kasnije u toku dana ili kada vam odgovara. Možete sa detetom planirati i neku onlajn radionicu vikendom.
- Pomoć u domu – Stvorite stimulativno okruženje za učenje kod kuće. Odredite miran prostor za učenje, obezbedite neophodan materijal (knjige, sveske, olovke) i postavite jasne rutine za školske aktivnosti. Čak i Ikea ima mnoštvo rešenja za kutak u trpezariji ili kuhinji, ne mora dete imati svoju sobu da bi imalo svoj kutak u domu.
- Korišćenje tehnologije – Iskoristite prednosti tehnologije u podršci učenju. Postoje mnoge edukativne aplikacije, veb stranice i platforme koje pružaju dodatne resurse za učenje, kao što su interaktivni tutorijali ili testovi za vežbanje.
- Korišćenje lokalnih resursa – Istražite lokalne biblioteke, muzeje i kulturne centre koji često nude besplatne ili jeftine obrazovne programe za decu. Ovi resursi pružaju dodatne mogućnosti za učenje i istraživanje.
- Razvoj veština komunikacije – Otvorite dijalog sa svojom decom o njihovom školovanju. Pitajte ih o njihovim interesovanjima, izazovima i ciljevima. Ohrabrite ih da postavljaju pitanja i izražavaju svoje potrebe.
- Samohrani roditelji i podrška izvan škole – Podstičite svoju decu da se uključe u vanškolske aktivnosti koje podržavaju njihovo obrazovanje, poput sportskih timova, umetničkih grupa ili volontiranja. Ove aktivnosti doprinose razvoju veština koje nisu obuhvaćene u redovnom školskom programu.
- Pomoć od drugih – Ne ustručavajte se da tražite pomoć od drugih. Porodica, prijatelji ili lokalne organizacije mogu pružiti podršku u učenju dece kroz individualnu ili grupnu podršku, privatne časove ili mentorske programe.
- Razvoj sopstvenih veština – Nastavite sa sopstvenim obrazovanjem i razvojem veština. Kroz lični primer, samohrani roditelji mogu inspirisati svoju decu da cene obrazovanje i stalno uče. Ne morate se vratiti na fakultet ili pričati o formalnom obrazovanju. Dovoljno je da iznova čitate, možda pohađate neki kurs, ali da dete vidi da vi i dalje radite na svom usavršavanju.
- Praćenje napretka – Redovno pratite napredak svoje dece u školi i pružajte im podršku i ohrabrenje. Obeležavajte njihove uspehe i pomozite im da prevaziđu izazove. Pre svega ih podržite. Neka dete zna da ste uz njega, da ga svakako volite, bez obzira na uspeh u školi.
- Otvorenost za pomoć – Budite otvoreni za pomoć i podršku kada je to potrebno. Podelite svoje brige i izazove sa školom, učiteljima ili savetnicima kako biste zajedno pronašli rešenja. Ne ustručavajte se da odete u školu, razgovarate sa učiteljem, razrednim starešinom i školskim psihologom i pedagogom. Važno je da im se obratite kako bi mogli da očekujete pomoć i podršku.

Kroz ove strategije i resurse, samohrani roditelji mogu pružiti snažnu podršku u učenju svoje dece i pomoći im da postignu svoje akademske i životne ciljeve. Ova partnerstva između roditelja, dece i škole ključna su za uspešno obrazovanje i razvoj budućih generacija.
Saznajte više: Roditelji i škola: Uključivanje roditelja u detetovu školu
Objavljen: 4. septembar 2025. godine, ažuriran: 16. januar 2025. godine
-
Beta hCG i bebin pol
Beta hCG i bebin pol – da li postoji veza? Činjenica je da postoje neke teorije i studije koje su rađene u korist veze između nivoa beta hCG hormona i bebinog pola, ali sada su takva istraživanja prevaziđena od uvođenja NIPT. Da li se uz pomoć nivoa beta HCG hormona može utvrditi pol bebe? Studija…
-
Kako prirodno povećati plodnost: Saveti za parove koji planiraju trudnoću
Postoje načini kako prirodno povećati plodnost, mada morate imati u vidu da ne postoji čarobni štapić ukoliko postoji određena dijagnoza steriliteta i ozbiljan zdravstveni problem. Na šta bi svi parovi trebali da obrate pažnju ukoliko planiraju potomstvo i koji je zdrav put na putu do što bržeg ostvarivanja trudnoće? Kako prirodno povećati plodnost U procesu…
-
Embriotransfer – transfer embriona
Embriotransfer je veoma važan deo procesa vantelesne oplodnje kada se vrši transfer embriona koji je oplođen u matericu žene. Postoje određeni rizici kada se ovo vrši, kao i neke mere predostrožnosti, kako bi se povećale šanse da postupak bude uspešan. Šta je transfer embriona? Vantelesna oplodnja se vrši tako što se jajna ćelija uklanja iz…
[…] 10 saveta kako pomoći detetu sa školom kada ste samohrani roditelj […]